Anyžių ((Illicium verum))
Augalų šeima Illiciaceae
Sinonimai
Žvaigždinis anyžius, kiniškas anyžius
Kilmė
Žvaigždinis anyžius yra amžinai žaliuojantis vaisinis medis, kilęs iš Kinijos. Tūkstančius metų jis buvo naudojamas kaip kulinarinis prieskonis ir vaistas virškinimo sutrikimams bei kosuliui gydyti. Rytuose anyžiai (turintys panašių savybių) dažnai kramtomi po valgio, kad pasaldintų kvapą ir padėtų virškinti. Šiandien eterinio aliejaus gamyba vyksta daugiausia Kinijoje ir Indijoje.
Gamybos būdas
Eterinis aliejus gaunamas distiliuojant sėklas garais. Norint gauti 1 kg eterinio aliejaus, reikia iki 40–50 kg subrendusių sėklų.
Aliejaus pobūdis
Žvaigždinių anyžių aliejus turi intensyviai saldų, švarų kvapą, primenantį saldymedį. Spalva svyruoja nuo visiškai skaidrios iki labai šviesiai geltonos.
Aromato nata – vidurinė. Aromatas išlieka dvi tris dienas.
Pagrindinės sudedamosios dalys:
(E) -Anethole | 71.2 – 91.8% |
Foeniculin | 0.5 – 14.6% |
Estragole | 0.3 – 6.6% |
(+)-Limonene | 0.7 – 5.0% |
Linalol | 0.4 – 2.3% |
apha-Pinene | tr – 2.1% |
beta-Caryophyllene | 0.5 – 2.0% |
Safrole | 0.0 – 0.10% |
(Z) -Anethole | 71.2 – 91.8% |
Savybės
Žvaigždinių anyžių aliejus skatina apetitą, stiprina skrandį. Vartojamas esant virškinimo problemoms, vidurių pūtimui, spazminiam kolitui, astmai, kvėpavimo pasunkėjimui dėl nervingumo, esant širdies permušimams, neuromuskuliniams sutrikimams. Kitos savybės: stimuliuojantis tonikas, skatina atsikosėjimą, afrodiziakas.
Terapinės savybės
Anyžių eterinis aliejus turi raminamąjį ir skausmą malšinantį poveikį, esant psichinei ir fizinei įtampai.
Anyžių aliejus atpalaiduoja fizinį susitraukimą, todėl gali būti vartojamas visur, kur jaučiama įtampa ar mėšlungis kūne: žagsint, esant spazminiam pilvo skausmui ir vidurių pūtimui. Virškinimo sutrikimams gydyti anyžių aliejų reikia gerai praskiesti baziniu riebaliniu aliejumi ir įtrinti į odą skrandžio ar pilvo plote. Žvaigždinio anyžiaus antispazminės savybės taip pat palengvina skausmingus laikotarpius.
Anyžių eterinis aliejus pasižymi švelniu atsikosėjimą skatinančiu ir vidurių pūtimą mažinančiu poveikiais, stiprina virškinimo aparato sekreto ir motorinę funkcijas, dėl kurių jis naudojamas skausmui malšinti ir peristaltikai atstatyti esant vidurių pūtimui, skrandžio ir kepenų sekrecijos pablogėjimui, konvulsiniams žarnyno spazmams, ypač neurogeninio pobūdžio. Be to, anyžių aliejus turi antiseptinių savybių, todėl tinka vartoti atsikosėjimo pagerinimui bronchito, balso praradimo, bronchų spazmų, tracheito atvejais. Anyžių aliejus aromatinėse lempose ir masažo aliejuose veikia raminančiai esant stresui, padeda įveikti depresiją.
Aromaterapijos naudojimo būdai
Bronchitas, peršalimas, kosulys, vidurių pūtimas, gripas, raumenų skausmai, reumatas.
Psichologinis profilis
Žvaigždinių anyžių eterinis aliejus turi gaivinančių ir raminančių savybių. Jei esate labai jautrus gyvenimo sunkumui ir manote, kad skausmas ir sunkumai yra nepakeliami, žvaigždinis anyžius jus nuramins ir sustiprins.
Puikiai tinka naudoti su:
Ramunėlių, cinamono, gvazdikėlių, eukaliptų, levandų, apelsinų, pušų ir rozmarinų eteriniais aliejais.
Mūsų saugos patarimai
Natūralios anyžių aliejaus raminančios savybės gali padėti sumažinti miego problemas. Tačiau aliejus turi būti naudojamas labai švelniai, nes vartojant didesnę koncentraciją, jis sukelia šalutinį poveikį, pvz., mieguistumą.
Įspėjimai
Žmonėms, turintiems padidėjusio odos jautrumo ar odos problemų, reikia imtis įvairių atsargumo priemonių. Tisseran ir Young rekomenduoja maksimalią 2,4% koncentraciją. Literatūroje nurodyta, kad aliejus gali slopinti kraujo krešėjimą ir kad jo vartoti draudžiama nėštumo / žindymo laikotarpiu, esant endometriozei ir nuo estrogeno priklausomoms onkologinėms ligoms. Rekomenduojama nenaudoti vaikams iki 5 metų. Rekomenduojama nenaudokite aliejaus, jei jis oksiduotas.
Kitos rūšys
Panašus eterinis aliejus gaminamas iš žolinių anyžių (Pimpinella anisum) sėklų. Šis aliejus turi daug tų pačių savybių kaip ir žvaigždinis anyžius, tačiau yra žinoma, kad jautriems žmonėms jis sukelia dermatitą, todėl dabar nėra plačiai naudojamas.
Nuorodos:
1. C. Wildwood “The Encyclopedia of Aromatherapy”, Vermont, Healing Arts Press, 1996
2. R. Tisserand, R. Young, E. M Williamson “Essential Oil Safety. A Guide for Health Care Professionals”, Churchill Livingstone ELSEVIER, 2014
3. S. Curtis “Essential Oils”, AURUM, London, 1996
4. R. Balz “The Healing Power of Essential Oils”, LOTUS LIGHT SHANGRI-LA, Twin Lakes, 1996
5. Л.ГДудченко, Г.П.Потебня, Н.А.Кривенко «Ароматерапия и аромамасаж», «Максимум», Киев, 1999