Čiobreliai (Thymus vulgaris, Thymus serpyllum L)
Augalų šeima Lamiaceae (Labiatae)
Sinonimai
Paprastieji čiobreliai, raudonieji čiobreliai, baltieji, laukiniai čiobreliai
Kilmė
Čiobrelis yra kilęs iš Viduržemio jūros Europos ir yra plačiai auginamas kaip prieskonis. Tūkstančius metų jis taip pat buvo naudojamas kaip vaistažolė, pirmiausia kaip antiseptikas kvėpavimo ir virškinimo sutrikimams gydyti.
Gamybos būdas
Žydinčių viršūnių ir lapų distiliavimas garais. Iš augalo gaminami dviejų rūšių čiobrelių aliejai: raudonasis čiobrelių yra neapdirbtas distiliatas, o baltasis čiobrelių aliejus gaunams dar kartą distiliuojant arba rektifikuojant . Norint gauti 1 kg eterinio aliejaus, reikia iki 35-50 kg šviežios čiobrelio žolės.
Aliejaus pobūdis
Raudonųjų čiobrelių aliejus yra rausvai rudas skystis, turintis stiprų, šiltą, aštrų-žolinį kvapą. Baltųjų čiobrelių aliejus turi gaivų, žolinį kvapą, saldesnį ir šiek tiek švelnesnį už raudono čiobrelių aliejaus, yra bespalvis arba šviesiai geltonas.
Aromato nata – nuo viršutinės iki vidurinės. Aromatas išlieka 1-2 dienas.
Pagrindinės sudedamosios dalys:
(Thymus serpyllum L)
p-Cymenas | 10.0 -20.0% |
Tymolis | 5.0 -18.0% |
Karvakrolis | 8.0 – 16.0% |
Geraniolis | 7.0 – 14.0% |
Linaloolis | 4.0 -5.0% |
1,8-Cineolis | 0.5 – 2.0% |
D,L-Limonenas (izomeras nepatikslintas) | 1.0 – 2.0% |
Eugenolis | 0.2 – 0.5% |
Eugenilo metilo eteris | 0.4% |
Savybės
Antimikrobinis, antivirusinis ir priešgrybelinis, stimuliuojantis ir stiprinantis, ypač kvėpavimo takus, nuo dirginančio sauso kosulio, atsikosėjimą skatinantis, skatinantis tulžies susidarymą ir tulžies pūslės nutekėjimą, skatinantis virškinimą, nuo vidurių pūtimo, antispazminis, analgetikas, nuo reumato, nuo parazitų ir kirminų.
Terapinės savybės
Čiobrelių aliejus yra karštas, aštrus ir stimuliuojantis. Tai galingas germicidas, veiksmingas prieš daugelio rūšių bakterijas, virusus ir grybus. Jis gali būti naudojamas masažo mišiniuose, tačiau gali būti dirginantis, todėl nenaudokite daugiau kaip 3% koncentracijos ir prieš naudojimą atlikite jautrumo testą mažame odos plote. Čiobrelis taip pat gali būti dedamas į vonią, tačiau jis gali dirginti gleivinę, todėl vonios aliejuose jo vartoti negalima daugiau kaip 1%. Įmaišykite jo į kitus stipriai antiseptinius aliejus, tokius kaip gvazdikėlių, eukaliptų, levandų, citrinų ir pušų, ir naudokite kambario purškiklyje, aromalempoje patalpoms dezinfekuoti.
Čiobreliai veikia kaip bendras nervų tonikas ir, panašiai kaip rozmarinas, pagerina smegenų veiklą ir atmintį, todėl yra naudingas tonikas esant bet kokiam išsekimui ar nusilpimui.
Pagrindinis čiobrelių poveikis yra urogenitalinis. Tai yra vienas iš svarbiausių aliejų gydant venerines infekcijas ir buvo veiksmingai naudojamas nespecifiniam uretritui (NSU), gonorėjai, leukorėjai ir trichomonoms gydyti. Jis taip pat veiksmingas nuo daugelio rūšių šlapimo takų infekcijų, įskaitant cistitą ir pielitą. Tai stimuliuojančiai veikia mėnesines ir padės besitęsiančių vėlavimų atveju.
Čiobrelių aliejus yra labai veiksmingas plaučių antiseptikas, todėl jis naudingas gydant kvėpavimo takų infekcijas, įskaitant peršalimą, gripą, kosulį ir ypač bronchitą. Jis gali būti naudojamas įkvepiant garais, kaip krūtinės įtrynimams arba eterinio aliejaus garintuve. Tai ypač naudinga ten, kur yra silpnumas, susijęs su kvėpavimo takų infekcija. Savo atsikosėjimą gerinančiomis savybėmis jis yra panašus į eukaliptą, taip pat yra antispazminis, naudingas spazminiam kosuliui ir astmai gydyti.
Įrodyta, kad panašiai kaip arbatmedis, čiobreliai veiksmingai kovoja su infekcija ir stiprina imuninį atsaką, skatindami baltųjų kraujo kūnelių gamybą. Tai yra vienas pagrindinių eterinių aliejų, naudojamas gydant su ŽIV susijusias ligas.
Čiobreliai turi šildantį ir tonizuojantį poveikį virškinimo sistemai. Dėl antiseptinių savybių jis naudingas gydant dizenteriją ir gastroenteritą. Maišykite su rozmarinų ar pelargonijų aliejais ir įmasažuokite į pilvą.
Čiobreliai turi stimuliuojantį ir tonizuojantį poveikį kraujotakos sistemai. Jis gali būti naudojamas žemam kraujospūdžiui ir silpnumui gydyti. Tai gali būti naudinga sergant mažakraujyste.
Kaip šildantis ir stimuliuojantis aliejus, čiobreliai gali būti naudojami masažo mišiniuose ir voniose, siekiant palengvinti raumenų sąstingį, skausmus, reumatą ir artritą.
Gerai praskiestą čiobrelį galima tepti ant odos, kad išgydytų infekcijas, spuogus, furunkulus ir opas. Tai taip pat pašalins galvos ir kūno utėles bei niežus.
Aromaterapiniai naudojimo būdai
Pūliniai, vabzdžių įkandimai ir įgėlimai, niežai, žaizdos, artritas, podagra, reumatas, raumenų skausmai, kvėpavimo takų negalavimai, dantenų sutrikimai, halitozė, tonzilitas, nevirškinimas, meteorizmas, cistitas, peršalimas ir gripas, infekcinės ligos, nervinis išsekimas, nuovargis, depresija.
Psichologinis profilis
Laukinių čiobrelių eterinis aliejus atkuria ir skatina pasitikėjimą savimi. Laukinių čiobrelių eterinis aliejus yra populiarus aromaterapinis aliejus dėl daugelio priežasčių, tačiau pirmiausia dėl savo gebėjimų malšinti stresą. Tai labai emociškai ir energetiškai pakylėjantis eterinis aliejus, kuris gali padėti kovojant su situacine depresija ir nerimu.
Puikiai susimaišo
Su bergamočių, eukaliptų, levandų, citrinų, melisų, rozmarinų, arbatmedžių eteriniais aliejais.
Mūsų saugos patarimai
Mūsų maksimalus poveikis odai yra pagrįstas 48. l% bendru timolio ir karvakrolo kiekiu ir šios sudedamosios dalies odos riba 1%, kad būtų išvengta odos dirginimo (žr. „Carvacrol“ ir „Timol“ profilius, 14 skyrius).
Dėl jo (+) limoneno kiekio rekomenduojame vengti čiobrelių aliejaus (limoneno CT) oksidacijos laikant tamsioje sandarioje talpykloje šaldytuve. Preparatuose, kuriuose yra jo, rekomenduojama pridėti antioksidanto. Tačiau timolis ir karvakrolis patys yra antioksidantai, todėl jie gali atlikti šį vaidmenį.
Įspėjimai
Venkite nėštumo metu. Kitas dažnai naudojamas aliejus yra laukinių čiobrelių (T. serpyllum.) Deja, laukinių augalų cheminė sudėtis yra labai skirtinga, nors jie gali būti auginami toje pačioje vietovėje. Todėl negalima garantuoti, kad tokių augalų aliejus bus švelnus odai ir gleivinėms.
Kitos rūšys
Laukinis čiobrelis (Thymus serpyllum) pasižymi labai panašiomis savybėmis kaip paprastasis čiobrelis (T. vulgaris). Citrininiai čiobreliai (T. citriodorus) ir čiobreliai „linalooliniai“ yra švelnesni ir mažiau toksiški nei paprastieji čiobreliai, todėl labiau tinka vaikams.
Nuorodos:
1. C. Wildwood “The Encyclopedia of Aromatherapy”, Vermont, Healing Arts Press, 1996
2. R. Tisserand, R. Young, E. M Williamson “Essential Oil Safety. A Guide for Health Care Professionals”, Churchill Livingstone ELSEVIER, 2014
3. S. Curtis “Essential Oils”, AURUM, London, 1996
4. R. Balz “The Healing Power of Essential Oils”, LOTUS LIGHT SHANGRI-LA, Twin Lakes, 1996
5. Л.ГДудченко, Г.П.Потебня, Н.А.Кривенко «Ароматерапия и аромамасаж», «Максимум», Киев, 1999