Žodis “duona” lietuviams asocijuojasi tik su juoda rugine duona. Lietuvis labiausiai mėgsta juodą duoną, ilgisi patekęs ten, kur jos nėra.
Rugiai nuo senų senovės buvo plačiausiai auginama ir visoje Lietuvoje gerai deranti kultūra, todėl be juodos ruginės duonos nė viena šeima neišsiversdavo. Maža to, tamsi ruginė duona yra tradicinis lietuvių kepinių etalonas, kuris ne tik pasižymi puikiu skoniu, bet ir yra be galo naudingas. Ankščiau Lietuvoje būta ir kitokių duonos rūšių, kurios laikui bėgant pakeitė savo išvaizdą bei skonį, o tamsi ruginė duona, žmonių, perduodančių savo patirtį bei žinias dėka išliko tokia pat, nė trupučio nepasikeitusi. Be raugintos duonos, lietuviškoje virtuvėje buvo žinomi įvairūs prėski duonos gaminiai iš stambiai maltų ruginių, kvietinių ar miežinių nusijotų miltų, vadinamieji ragaišiai.
Mūsų tikslas: išsaugoti tikrą lietuviškos tamsios ruginės duonos bei ragaišių kokybę ir skonį, kuriuo galėtų mėgautis ne tik mūsų vaikaičiai bei provaikaičiai, bet ir kitataučiai.
“Rūgpienių kaimo” duona, ragaišiai, traškios lazdelės ir kiti kepiniai yra gaminami pagal autentiškas receptūras, kurias paveldėjome iš savo protėvių. Tesėdami jiems duotą pažadą mylėti ir gerbti duoną, stengiamės, kad vartotojai mėgautųsi kokybiškiausiais natūraliais kepiniais. „Rūgpienių kaimo“ duona kepama tik iš kruopščiai atrinktų žaliavų: mūsų pačių maltų viso grūdo rupių ruginių ir kvietinių miltų, raugo, medaus, druskos, vandens, kmynų. Konditerijos gaminiams naudojame viso grūdo miltus, sėlenas, sviestą, kiaušinius ir kitas tik natūralias žaliavas. Gamyba vienetinė, todėl viskas su meile atliekama rankomis – taip mes užtikriname išskirtinę kokybę ir autentiškumą.
Žmogus kasdien vidutiniškai suvalgo 150–500 g. duonos (Lietuvoje ~300 g). Tai vienas iš svarbiausių maisto produktų, patenkinantis daugumą organizmo energijos poreikių. Ruginėje ir kvietinėje duonoje (ragaišyje) yra visų organizmui reikalingų pagrindinių maisto medžiagų: 5-8 % baltymų, 40-50 % angliavandenių, mineralinių medžiagų (kalcio, fosforo,magnio, geležies, kalio druskų), E ir B grupės vitaminų. Tamsios ruginės duonos energinė vertė yra 190-220kcal/100g, ragaišio – 180kcal/100g. „Rūgpienių kaimo“ duonos gaminiai iš viso grūdo rupių miltų, turinčių daug sėlenų, naudingi dar ir todėl, kad juose gausu ląstelienos, kuri skatina virškinamojo trakto veiklą. (Sėlenų nereikėtų painioti su pelais, nuo grūdų pašalinamu sluoksniu, kurie yra ne grūdų dalys, o grūdus gaubę žvyneliai, sudaryti daugiausia iš celiuliozės, tad maistui jie netinkami.) Sėlenos turi omega-3 riebalų rūgščių, daug krakmolo, baltymų, vitaminų ir mineralinių medžiagų.
Mes labai džiaugiamės, kad po ilgo ir sunkaus ieškojimų ir bandymų kelio atsirinkome patikimus grūdų tiekėjus, perpratome visas protėvių duonos receptūros subtilybes. Didžiuojamės, šiais, technologijų ir pramonės klestėjimo laikais, kepdami tiesiog gryną ruginę duoną, į kurią nededame:
- bulvių ir kukurūzų dribsnių (ir be jų mūsų duona soti ir pakankamai drėgna);
- rūgštingumą reguliuojančių medžiagų (tą puikiai padaro natūralus raugas);
- konservantų ir antioksidantų;
- cukraus (kad duona būtų malonaus salstelėjusio rūgštumo, naudojame natūralų medų);
- aukščiausios rūšies miltų, kurie yra išgryninti, turi mažai ląstelienos, mineralinių medžiagų ir vitaminų;
- salyklo (ir be jo mūsų duona turi sodrią spalvą ir turtingą aromatą bei skonį);
- į ruginę tamsią duoną nemaišome kviečių;
- mielių (duoną puikiai išpurena raugas).