Gal medetka ir ne pati puošniausia gėlė, bet darželyje jai turi atsirasti garbinga ir erdvi vieta. Mat tai – ir vaistinis, ir dekoratyvinis augalas. Išdžiovintos medetkos yra gelsvai oranžinės, kvepiančios, kartoko skonio.
Apie medetkų gydomąsias savybes žmonės žinojo dar XII amžiuje. Savo vertės gydant įvairiausias ligas ji neprarado iki šių dienų. Medetkos skatina apsaugines organizmo funkcijas, stiprina imunitetą.
Medetkų graižuose yra apie 3 % karotenoidų (karoteno, likopino, violaksantino, citraksantino, rubiksantino, flavochromo ir kt.), apie 3,4 % gyvsakių, 4 % gleivių, 6–8 % obuolių rūgšties, nedidelis kiekis salicilo rūgšties, 0,02 % eterinio aliejaus, kalendino (karti medžiaga), fermentų. Antžeminėje augalo dalyje yra saponinų, šaknyse – inulino, sėklose – riebalų, alkaloidų.
Medetkos nuo seno naudojamos ir kosmetikoje. Jos skatina kolageno gamybą odoje, mažina uždegimą ir skausmą, todėl dedamos į kosmetinius ir gydomuosius kremus. Medetkų kremai naudingi gydant nuožvarbas ir odos nušalimus.
Norint pasigaminti aliejaus (medetkų fitolio), 1 g vaistinių medetkų žiedų užpilamas puse stiklinės alyvuogių aliejaus ir paliekama nusistovėti 20–25 dienas. Medetkų aliejų reikia laikyti tamsioje ir vėsioje vietoje. Medetkų aliejumi tepkite nudegimus, nušalimus, nuožvarbas, spuogus.
Naudingi patarimai apie medetkų naudojimą
Iš medetkų žiedų gaminami losjonai, kremai. Namų sąlygomis galima paruošti nuovirą, spiritinę ištrauką, tepalą.
Medetkų žiedų ištrauka sutraukia veido poras, mažina riebalų išsiskyrimą, todėl tinka riebiam, inkštiruotam veidui, taip pat riebiai, pleiskanojančiai galvos odai valyti, padeda nuo plaukų slinkimo.
Spiritinė medetkų ištrauka
Du valgomieji šaukštai sausų vaistinių medetkų žiedų užpilami stikline (200 ml) degtinės. Po 10 dienų nukošiama ir laikoma sandariai uždarytame tamsiame inde. Prieš vartojimą praskiedžiama vandeniu – į stiklinę vandens pilama šaukštelis ištraukos.
Spiritine ištrauka valomas riebus, išsiplėtusiomis poromis, inkštiruotas veidas.
Kompresai riebiam ir inkštiruotam veidui
Keliais sluoksniais sulankstyta marlė arba vata sudrėkinama spiritine ištrauka (į pusę stiklinės vandens pilamas šaukštas ištraukos) ir uždedama ant švaraus veido (nuvalyto losjonu ar nuprausto su muilu ir vandeniu). Laikoma 15–20 min. Labai riebiam veidui galima naudoti ir stipresnį tirpalą, t. y. lygiomis dalimis spiritinės ištraukos ir vandens. Po procedūros veidas nušluostomas sausu vatos tamponu.
Naudotos literatūros sąrašas:
- Butkus, V., et. al. Mažieji miško turtai. Vilnius: Mokslas 1987.
- Čekauskaitė, L. Gamtos vaistinėlė. Kaunas: Spindulys, 2003.
- Kaunienė, V.; Kaunas, E. Vaistingieji augalai. Žinynas. Kaunas: Varpas, 1991.
- Obelevičius, K; Petkevičiūtė, S; E. Šeinauskienė, E. Prieskoninių augalų ir jų vartojimo žinynas. Kaunas: Lututė, 2011.
- Ragažinskienė, O.; Rimkienė, S.; Sasnauskas, V. Vaistinių augalų enciklopedija. Kaunas: Lututė, 2005.