Sibirinis kėnis (Abies sibirica Ledeb)
Augalų šeima Pinaceae
Sinonimai
Rusijos eglė, Sibiro sidabrinė eglė, Sibiro pušis
Kilmė
Sibirinis kėnis yra amžinai žaliuojantis, aromatingas spygliuočių medis, užaugantis iki 30 m aukščio. Spygliai yra skirti augalo išgyvenimui atšiauriomis sąlgomis – spygliai leidžia mažiau išgarinti vandenį, kaip tai darytų iš daugiau paviršiaus turinčio lapo. Tvirtas medis, atsparus saulės šviesos trūkumui, šalnoms ir sniegams, atlaikantis iki –50 ° C temperatūrą, gali išgyventi iki 150–200 metų.
Paplitęs Rytų Rusijoje, Turkijoje, Mongolijoje ir Šiaurės Kinijoje. Formuoja didelius miškus šiaurės ir rytų Rusijoje bei Sibire. Vizualiai jis atrodo kaip tobula Kalėdų eglutė. Kėnio medis Europoje nuo XVII a. buvo naudojamas namų bei laivų statybai. Prieš revoliuciją kėnių aliejus buvo gaminama mažuose kaimuose visoje Rusijoje. Šis aliejus yra mėgstamiausias naudoti per Kalėdų šventes.
Sibirinio kėnio aliejus daugiausia naudojamas parfumerijoje gaminant spygliuočių kvapo muilus ir vonios ekstraktus, taip pat kaip žaliava dirbtiniam medicininiam kamparui gaminti.
Gamybos būdas
Spyglių distiliavimas garais. Žemesnės kokybės aliejus taip pat išgaunamas iš kankorėžių, šakelių ir medienos pjuvenų, tačiau tai nerekomenduojama aromaterapijai.
Norint gauti 1 kg eterinio aliejaus, reikia iki 200 kg šviežių sibirinio kėnio spyglių.
Aliejaus pobūdis
Bespalvis arba šviesiai geltonas skystis. Sibirinio kėnio eterinis aliejus kvepia gaiviais spygliuočiais, sumedėjusiais, švariais ir trapiais.
Aromato nata – viršutinė. Aromatas išlieka iki 24 valandų.
Pagrindinės sudedamosios dalys:
Bornilo acetatas | 23.0-40.0% |
Kamfenas | 20.0-30.0% |
apha-Pinenas | 10.0-20.0% |
sigma-3-Karenas | 8.0-20.0% |
(+)-Limonenas | 4.0-9.0% |
Santenas | 2.0-3.0% |
Tricyklenas | 2.0-3.0% |
beta-Felandrenas | 1.5-5.0% |
beta-Pinenas | 1.5-4.0% |
Borneolis | 1.0-4.0% |
Terpinolenas | 1.0-1.5% |
Savybės
Raminamosios, nuo spazmų, priešuždegiminės, nuo kvėpavimo takų infekcijos.
Terapinės savybės
Pagrindinėssibirinio kėnio aliejaus vartojimo indikacijos: kvėpavimo takų ligos (bronchitas, kosulys, astma, gripas, pneumonija), kepenų ligos, cholecistitas, šlapimo takų ligos, inkstų akmenys, reumatiniai skundai, stiprios raumenų apkrovos, hiperhidrolizė (ypač kojų).
Sibirinio kėnio eteriniame aliejuje yra apie 30% bornilo acetato – esterio, kuris turi raminantį, balansuojantį ir priešuždegiminį poveikį. Tai puikus aliejus, kurį galima naudoti mišiniuose, skirtuose kvėpavimo takų ligoms, raumenų ir kitiems negalavimams gydyti.
Esant patinimams dėl neuralgijos, neurito, artrito ir osteochondrozės sukelto skausmingo sindromo, raumenų kraujotakos pagerinimui, esant stipriems raumenų krūviams, rekomenduojami įtrinimai, masažas arba vonios 2-3 kartus savaitėje, kol dings simptomai.
Eterinis aliejus efektyviai naudojamas aromatinėse lempose kaip emocinio fono reguliatorius, aromatizatorius, kvėpavimo takų ligoms gydyti ir profilaktikai, pašalinių kvapų šalinimui.
Taikant bet kokį naudojimo būdą, sibirinio kėnio aliejus pagerina regėjimo aštrumą ir apsaugo nuo akių nuovargio.
Jis puikiai tinka su daugeliu kitų eterinių aliejų, įskaitant spygliuočių, sumedėjusių, citrusinių ir žolinių šeimų aliejus.
Aromaterapijos naudojimo būdai
Antiseptinis, tonizuojantis, raminantis, stiprinantis, atsikosėjimą skatinantis, gerinantis antinksčių funkciją ir aprūpinantis krauju.
Psichologinis profilis
Psichoterapeutai tvirtina, kad sibirinio kėnio aliejaus kvapas yra balzamas sielai. Jis guodžia ir stiprina, pakelia optimizmą. Rekomenduojamas esant vienišumo ir apleistumo jausmui.
Sibirinio kėnio eterinis aliejus taip pat rekomenduojamas pykčio, toksiškų santykių atvejais, siekiant pagerinti ryšio su savimi jausmą ir judėti pirmyn be baimės.
Puikiai tinka naudoti su:
Su bergamotės ir kitų citrusinių, kedrų, kiparisų, eukaliptų, frankinsenso, kadagių, levandų, rozmarinų, arbatmedžio eteriniais aliejais.
Mūsų saugos patarimai
Dėl alfa-pineno ir sigma-3-kareno kiekio rekomenduojame vengti sibirinio kėnio aliejaus oksidacijos, laikant jį tamsioje, sandarioje talpykloje šaldytuve.
Įspėjimai
Tisserand ir Young pažymi, kad naudojant Sibirinio kėnio eterinį aliejų yra nedidelė odos jautrinimo rizika. Jie pataria vengti naudoti susioksidavusį aliejų. Rekomenduojama perskaityti visą „Tisserand and Young“ profilį. [2]. Susioksidavęs kėnių eterinis aliejus kelia didesnę dirginimo ir jautrinimo riziką, kai naudojamas vonioje. Venkite jo naudoti vonioje, net jei jis yra praskiestas.
Kitos rūšys
Pseudotsuga taxifolia ir Abies balsamea (Kanados balzaminė eglė).
Tiek iš Pseudotsuga taxifolia, tiek iš Abies balsamea gaminamas terpentino aliejus. Šis produktas yra tikras terpentinas, nes jį sudaro derva ir lakus aliejus. Pagrindinis komponentas yra alfa-pinenas.
Abies balsamea (balzaminė eglė). Jos aliejuje yra iki 90% monoterpenų. Eterinis aliejus yra antiseptikas ir antispazminis ir naudojamas kvėpavimo sistemos inhaliacijoms.
Abies alba (baltoji eglė). Sudėtyje yra 95% monoterpenų. Tai antiseptikas; naudojamas inhaliacijoms esanr kvėpavimo problemoms. Be to, iš balteglių konkorėžių gamina aliejų su labai maloniu balzaminiu kvapu, kurį daugiausia sudaro limonenas. Aliejus naudojamas kaip priedas visuose pušies spyglių kvapuose.
Abies sachalinensis ir Abies Mariana. Paprastai jie vadinami japoniškų pušų spyglių, bet iš tikrųjų yra eglių eteriniai aliejai. Juose daugiausia yra limoneno ir sakviterpenų. Pirmiausia naudojamas kvėpavimo takų inhaliacijoms ir muilo kvapams.
Nuorodos:
1. C. Wildwood “The Encyclopedia of Aromatherapy”, Vermont, Healing Arts Press, 1996
2. R. Tisserand, R. Young, E. M Williamson “Essential Oil Safety. A Guide for Health Care Professionals”, Churchill Livingstone ELSEVIER, 2014
3. S. Curtis “Essential Oils”, AURUM, London, 1996
4. R. Balz “The Healing Power of Essential Oils”, LOTUS LIGHT SHANGRI-LA, Twin Lakes, 1996
5. Л.ГДудченко, Г.П.Потебня, Н.А.Кривенко «Ароматерапия и аромамасаж», «Максимум», Киев, 1999