Kedras (Cedrus atlantica)
Augalų šeima Cupressaceae (Coniferae)
Sinonimai
Atlaso kedras, Teksaso kedras, Virdžinijos kedras
Kilmė
Kedro medis buvo vertinamas nuo senų senovės, o mediena buvo naudojama tik šventyklų statybai, įskaitant Saliamono šventyklą. Mediena yra vertinama dėl jos kietumo, o medienoje esantys natūralūs aliejai atbaido vabzdžius. Kedrų medienos eterinis aliejus buvo vienas iš pirmųjų, kurie buvo išgauti, senovės egiptiečiai jį naudojo kosmetikoje, kvepaluose ir mumifikacijos procese.
Gamybos būdas
Medienos ir pjuvenų distiliavimas garais. Norint gauti 1 kg eterinio aliejaus, reikia iki 30 kg kedro medienos.
Aliejaus pobūdis
Kedro aliejus gali būti geltonas arba gintarinis ir gana klampus. Jis turi šiek tiek saldų, aliejingos, džiūstančios medienos kvapą.
Aromato nata – bazinė. Aromatas išlieka ilgiau ne vieną savaitę.
Pagrindinės sudedamosios dalys:
Tujopsenas |
25.0 – 46.8% |
alpha-Kedrenas |
22.6 – 30.7% |
Kedrolis |
12.2 – 19.1% |
beta -Kedrenas |
5.5% |
Kuparenas |
1.7 – 1.9% |
Vidrolis |
1.1 – 1.6% |
alpha -Chamigrenas |
1.2 – 1.5% |
alpha -Selinenas |
0 – 1.5% |
beta -Himachalenas |
1.1-1.4% |
beta -Chamigrenas |
0 – 1.1% |
Savybės
Antiseptikas, puvimą mažinantis, antiseborėjinis, sutraukiantis, kraujotaką stimuliuojantis, diuretikas, atsikosėjimą skatinantis, fungicidinis, raminamasis.
Terapinės savybės
Kedrų aliejus labai šildo, taip pat atgaivina, tonizuoja, ramina ir pakelia. Subalansuotas dviejų paskutinių savybių pobūdis daro jį puikų gydant nervinę įtampą, lėtinį nerimą, depresiją ir nuovargį; jis gali būti dedamas į masažo ir vonios aliejaus mišinius bei garų inhaliacijas, taip pat yra malonus kambario kvapiklis.
Dėl savo regeneracinių savybių kedrai yra naudingi gydant lėtines ligas, tokias kaip artritas – sumaišykite su kitais tinkamais aliejais baziniame aliejuje ir naudokite masažui arba kaip kompresą. Tai tonizuoja ten, kur yra silpnumas kartu su per dideliu išskyrų kiekiu, pvz., Lėtiniu viduriavimu ar per dideliu šlapinimu, tokiu atveju patartina kartu su masažo aliejumi įtrinti į pilvą. Kedrų aliejus taip pat gali būti naudojamas cistitui gydyti kartu su santalu ir naudojamas vonioje arba duše.
Šis aliejus padės stimuliuoti uždelstas mėnesines, o dėl antiseptinių savybių jis taip pat gerai gydo leukorėją, išskyras ir venerines infekcijas. Įlašinkite kelis lašus į vonią, kad niežulys būtų lengvesnis. Gydomasis kompresas padės išvengti puvimo žaizdose, opų, įskaitant varikozines opas, ir bet kokios odos infekcijos, kai oda degeneruojasi.
Kedras daro teigiamą poveikį gleivinėms, ypač kai yra per didelis kataras, ir gali būti naudojamas kosuliui ir bronchitui gydyti. Naudokite inhaliacijoms arba aromalempoje.
Antiseptinių ir sutraukiančių savybių derinys reiškia, kad kedrai yra gera priemonė riebiai odai ir plaukams, spuogams, pleiskanoms ir galvos dirginimui, taip pat grybelinėms odos infekcijoms, tokioms kaip sportininko pėda. Tai taip pat yra parazitidas ir gali būti derinamas su kitais aliejais, kad būtų pašalintos utėlės ir niežai.
Aromaterapijos naudojimo būdai
Spuogai, riebi oda ir plaukai, pleiskanos, egzema, grybelinės infekcijos, artritas, reumatas, kvėpavimo takų sutrikimai, cistitas, priešmenstruacinis sindromas, menstruacijų pradingimas ne nėštumo metu, nervinė įtampa, su stresu susiję sutrikimai.
Psichologinis profilis
Kedras yra tinkamas, jei turite problemų dėl tapatybės ar esate linkęs į svajones ir fantazijas, kurios gali tapti liguistos ar iškrypėliškos. Tai gali dar labiau padidinti nesugebėjimą integruotis su pasauliu ir netgi gali sukelti psichinę degeneraciją. Kedras padeda stipriau suvokti tapatybę ir skatina bendrauti su kitais žmonėmis.
Puikiai tinka naudoti su:
Su bergamočių, muskatinių šalavijų, kiparisų, frankinsensų, jazminų, kadagių, nerolių, mimozų, ąžuolo samanų, rožių, rozmarinų, vetiverijų, ylang-ylang eteriniais aliejais.
Mūsų saugos patarimai
Dėl alfa-pineno kiekio rekomenduojame vengti paprastosios kedrų aliejaus oksidacijos, laikant jį tamsioje, sandarioje talpykloje šaldytuve. Į preparatus, kuriuose yra jo, rekomenduojama pridėti antioksidanto.
Įspėjimai
Skirtingai nei aliejus, išgaunamas iš Virdžinijos kedrų, nėra žinoma, kad Atlaso kedrų aliejus skatintų persileidimus. Vis dėlto aromaterapijos asociacija pataria nenaudoti šio aliejaus nėštumo metu. Aliejus gali dirginti jautrią odą.
Kitos rūšys
Yra dar dvi kedro rūšys: Teksaso (Juniperus Mexicana) ir Virdžinijos (Juniperus virginiana). Nors jų aliejus turi panašias gydomąsias savybes kaip Atlaso kedrų, jie gali sukelti odos dirginimą ir jautrumą ir jų geriausia vengti aromaterapijai.
Nuorodos:
- C. Wildwood “The Encyclopedia of Aromatherapy”, Vermont, Healing Arts Press, 1996
- R. Tisserand, R. Young, E. M Williamson “Essential Oil Safety. A Guide for Health Care Professionals”, Churchill Livingstone ELSEVIER, 2014
- S. Curtis “Essential Oils”, AURUM, London, 1996
- R. Balz “The Healing Power of Essential Oils”, LOTUS LIGHT SHANGRI-LA, Twin Lakes, 1996
- Л.ГДудченко, Г.П.Потебня, Н.А.Кривенко «Ароматерапия и аромамасаж», «Максимум», Киев, 1999