Gvazdikėliai Eugenia caryophyllus
Augalo šeima Myrtaceae
Sinonimai
Syzygium aromaticum, Eugenia aromatica, L. caryophyllata, E. caryophillus.
Kilmė
Gvazdikėlių medžiai, kilę iš Azijos, buvo auginami mažiausiai 2000 metų. Žiedų pumpurai džiovinami gaminant prieskonius nuo XVI a. Šiandien pagrindiniai auginimo centrai yra Zanzibaras, Madagaskaras ir Indonezija. Gvazdikėlių preparatai tūkstančius metų buvo vartojami gydant odos infekcijas ir užkratus, virškinimo sutrikimus ir dantų skausmus.
Ekstrahavimo metodas
Pumpurų, taip pat lapų ir stiebų distiliacija garais. Norint gauti 1 kg eterinio aliejaus, būtina iki 6-8 kg pumpurų arba 10-15 lapų ir stiebų.
Aliejaus pobūdis
Gvazdikėlių pumpurų aliejus: šviesiai geltonas skystis. Aromatas yra saldus ir aštrus, su maloniai aštria viršutine nata.
Gvazdikėlių lapų aliejus: tamsus, gintaro spalvos skystis, pasižymintis stipriu sausu kvapu. Gvazdikėlių stiebų aliejus: blyškiai geltonas skystis, kurio kvapas primena gvazdilėlių pumpurų aliejų. Aliejus yra labai kvapus, todėl naudokite saikingai.
Aromato nata – nuo bazinės iki vidurinės. Aromatas išlieka 2-5 dienas.
Pagrindinės sudedamosios dalys
Eugenolis | 77.0 – 88.0% |
beta-Caryophylenas | 3.5 – 6.4% |
alpha – Caryophylenas | 0.8-1.4% |
Eugenyl acetatas | tr-1.2% |
Isoeugenolis |
Savybės
stiprus apetito stimuliatorius; antispazminis; afrodiziakas; nervų tonikas; analgetikas; nuo grybelių ir parazitų, stiprus antiseptikas ir baktericidas, palaiko randų susidarymą; sergant odos negalavimais, bronchų ligomis, žarnyno sutrikimais; mažina kraujospūdį; nuo infekcijos dantų srityje ir dantenų regeneracijos.
Terapinės savybės
Gvazdikėliai aliejus yra šildantis ir stimuliuojantis. Tai galingas antiseptikas ir labai tinkamas naudoti sergant infekcinėmis ligomis bei gydant septines žaizdas ir opas. Tai taip pat padeda susidaryti randiniam audiniui. Naudojant gvazdikėlių aliejų ant odos, jis turi būti labai gerai praskiestas, nes gali būti dirginantis; nenaudokite praskiesto stipresnės nei 2% koncentracijos ir pirmiausia atlikite alergiškumo bandymą ant nedidelio odos ploto. Tai naudingas kambario purškalo priedas, skirtas kambario fumigacijai – derinkite jį su kitais stipriai antiseptiniais aliejais, tokiais kaip bergamotė, eukaliptas, levanda ir čiobreliai.
Gvazdikėliai taip pat pasižymi antineuralginėmis savybėmis, todėl aliejus yra gerai žinomas dantų ar absceso skausmams malšinti. Norėdami palengvinti dantų skausmą, iki pusės užpildykite kiaušinio stovelį šiltu vandeniu, įmaišykite du lašus gvazdikėlių aliejaus, pamirkykite nedidelį vatos gabalėlį skiedinyje ir padėkite prie skausmingo danties.
Gvazdikėliai pasižymi antireumatinėmis ir skausmą malšinančiomis savybėmis, naudingomis gydant reumatą, artritą ir raumenų patempimus. Naudokite atskiestą masažiniame aliejuje.
Dėl stimuliuojančio poveikio gvazdikėliai yra tinkamas priedas prie eterininių aliejų, tokių kaip rozmarinas, kad stimuluotų atmintį ir susikaupimą. Naudokite eterinio aliejaus diuzoriuje. Dėl jo šildančių ir stimuliuojančių savybių jis taip pat tampa afrodiziaku. Gvazdikėliai turi antispazminių ir peristaltiką reguliuojančių savybių ir gali būti naudingi šalinant vidurių pūtimą, dispepsiją ir viduriavimą. Gerai atskieskite baziniame aliejuje ir pamasažuokite pilvą. Jo šildantis ir antiseptinis poveikis reiškia, kad jis yra geras peršalimo, gripo ir šaltkrėčio gydymui. Tai taip pat padės sustiprinti imuninę sistemą.
Gvazdikėlių aliejus yra vabzdžius atbaidantis ir paraziticidas. Tai ypač naudinga nuo niežų; sumaišykite su kedro medžio, cinamono ir citrinos eteriniais aliejais baziniame riebaliniame aliejuje ir patepkite odą. Norėdami pašalinti blusas ir kandis, derinkite su eukaliptų, levandų ir citrinų aliejais ir naudokite augalų purškaluose.
Aromaterapiniai naudojimo būdai
Nors kai kurie aromaterapeutai odai naudoja gvazdikėlių pumpurų aliejų tokioms ligoms kaip spuogai, „atleto pėda“ ir kaip vabzdžius atbaidančią priemonę, mes to nerekomenduojame (žr. Įspėjimus). Tačiau jis gali būti naudojamas difuzoriuje kaip kambario kvapas kartu su oro drėkinimu, arba kaip pirmosios pagalbos priemonė dantų skausmui malšinti, laukiant dantų gydymo.
Psichologinis profilis
Gvazdikėlių aliejaus kvapo poveikis šildo ir stimuliuoja; garsus afrodiziakas. Skatina psichinę veiklą, tiek aktyvinančią, tiek pusiausvyrą. Padeda pašalinti įtampą.
Gvazdikėlių aliejus tinka, jei paprastai esate linksmas, draugiškas ir optimistiškas žmogus, bet jus įveikė liga, infekcija ar trauma. Jūs kurį laiką kentėjote dėl pasikartojančios ar skausmingos būklės, o dabar darotės vis labiau nusivylęs ir atsibodęs. Gvazdikėlių naudojimas suteiks šilumos ir linksmumo bei grąžins optimizmo ir gyvenimo džiaugsmo jausmą.
Puikiai susimaišo su
Citrusinių vaisių, čiobrelių, eukaliptų, jazminų, levandų, muskatinio šalavijo, nerolio, pelargonijų, rožių, vanilės, ylang ylang eteriniais aliejais.
Mūsų saugos patarimai
Mes rekomenduojame maksimalią 0,6% koncentraciją ant odos. Remiantis maksimaliu 88% eugenolio kiekiu rekomenduojame 0,5% ribą. Kaip ir eterinio aliejaus atveju jokių apribojimų, mūsų nuomone, kancerogenezės atžvilgiu nereikia.
Įspėjimai
Gvazdikėlių aliejus labai dirgina odą ir gleivines. Todėl namų sąlygomis patartina vengti bet kokio tipo gvazdikėlių aliejų vartoti ant odos neskiestą ir įkvėpti jo garus. Tačiau jis gali būti naudojamas garintuve skleisti kartu su vandeniu kaip kambario kvapą.
Nuorodos:
1. C. Wildwood “The Encyclopedia of Aromatherapy”, Vermont, Healing Arts Press, 1996
2. R. Tisserand, R. Young, E. M Williamson “Essential Oil Safety. A Guide for Health Care Professionals”, Churchill Livingstone ELSEVIER, 2014
3. S. Curtis “Essential Oils”, AURUM, London, 1996
4. R. Balz “The Healing Power of Essential Oils”, LOTUS LIGHT SHANGRI-LA, Twin Lakes, 1996
5. Л.ГДудченко, Г.П.Потебня, Н.А.Кривенко «Ароматерапия и аромамасаж», «Максимум», Киев, 1999