Eukaliptas (Eucalyptus globulus)
Mirtinių šeimos (Myrtaceae) augalas
Sinonimai: Eucalyptus Citriodora, Eucalyptus Camaldulensis, Eucalyptus Dives, Eucalyptus Polybractea, Eucalyptus Radiata.
Kilmė
Eukalipto, „mėlynojo medžio“, tėvynė yra Australija. Aborigenai nuo seno vartojo jo lapus kaip vaistinį augalą. XIX amžiuje vokiečių botanikas F. von Muelleris su šiuo medžiu ir iš jo gautu eteriniu aliejumi supažindino visą pasaulį. Dabar eukaliptų yra ne vien Australijoje – jie auginami Šiaurės Afrikoje, Ispanijoje, Kalifornijoje ir Indijoje.
Gavimo būdas
Išgaunamas iš lapų ir jaunų šakelių, distiliuojant garais. Norint pagaminti 1 kg eterinio aliejaus, reikia iki 45–50 kg šviežių eukaliptų lapų ir šakelių.
Aliejaus savybės
Bespalvis skystis. Kvapas skvarbus, panašus į kamparo kvapą, su salsvu medienos pokvapiu. Šis aromatas skatina budrumą ir gaivina.
Aromato nata – viršutinė. Aromatas išlieka iki 24 valandų.
Pagrindinės sudedamosios dalys
1,8-cineolis | 65,4–83,9 % |
α-pinenas | 3,7–14,7 % |
(+)-Limonenas | 1,8–9,0 % |
Globulolis | tr–5,3 % |
(E)-Pinokarveolis | 2,3–4,4 % |
p-cimenas | 1,2–3,5 % |
(+)-Aromadendrenas | 0,1–2,2 % |
Pinokarvonas | tr–1.0% |
Poveikis
Analgetinis, priešneuralginis, priešreumatinis, antiseptinis, priešspazminis, priešvirusinis, ramina, mažina randėjimą, šalina kvapus, švarina orą, diuretinis, lengvina atsikosėjimą, slopina karščiavimą, naikina parazitus, tinka profilaktikai, šalina paraudimą, stimuliuoja, priešhelmintinis, lengvina žaizdų gijimą.
Gydomosios savybės
Eukaliptų aliejus šildo, ramina, pasižymi puikiomis priešuždegiminėmis savybėmis. Tinka masažams ir vonioms skirtiems aliejų deriniams, itin veiksmingai taikomas garų inhaliacijoms. Ypač gerai dera su kedrų, kiparisų, levandų, mairūnų, pušų, arbatmedžių bei čiobrelių eteriniais aliejais. Eukaliptai skatina nervų sistemos veiklą, padeda šalinti nuovargį, negebėjimą susikaupti, galvos skausmus ir silpnumą. Aliejus naudojamas inhaliacijoms arba purškiamas patalpoje.
Australijos aborigenai eukaliptų lapais slopindavo įvairių ligų, net maliarijos, sukeltą karščiavimą. Eterinis aliejus labai padeda esant kvėpavimo takų infekcijoms, peršalimui, gripui, sinusitui, bronchitui, plaučių uždegimui. Jo šildomasis poveikis ypač malonus, kai jaučiatės sušalę. Be to, jis šalina tinimus, žymiai palengvina kvėpavimą ir padeda atsikosėti, ypač jei susidaro daug tirštų baltų gleivių. Derinant šį aliejų su anyžių aliejumi, galima gydyti kosulį, o su kiparisų aliejumi – gydyti slogą. Taip pat padeda sergant astma.
Eukaliptų eterinis aliejus – svarbi priemonė reumatizmui bei artritui gydyti, ypač kai kūno dalys sustingsta, tampa nejudrios, arba kai simptomai sustiprėja dėl šalto ir drėgno oro. Pabandykite derinti su levandų ar pušų aliejumi ir dėti kompresus arba naudoti masažuojant.
Antibiotinės eukaliptų savybės padeda esant šlapimo takų infekcijoms, ypač jei atsiranda pūlingų išskyrų. Išbandykite šį aliejų, jei peršalę susirgote cistitu. Be to, aliejus padeda ir nuo lytinių organų infekcijų, pavyzdžiui, pienligės: reikia jį tinkamai praskiesti ir naudoti sėdimosioms vonelėms.
Dėl antibiotinių savybių šis aliejus naudojamas ir odos infekcijoms, žaizdelėms, pūslelinei, opoms gydyti. Įgėlus vabzdžiui, galima sumažinti skausmą, užvarvinant aliejaus tiesiai ant odos. Be to, eukaliptų aliejus naikina parazitus: jo ir kitų aliejų mišiniu galima išnaikinti utėles. Jam būdingas priešgrybelinis poveikis, todėl jis tinka pėdų grybeliui ar kitoms pažeistoms vietoms gydyti.
Eukaliptų aliejus puikiai tinka antiseptiniam purškalui, kurį patariama purkšti sergančiojo kambaryje. Taip pat tai veiksmingas repelentas, ypač jį maišant su kiparisų ir citrinų eteriniais aliejais.
Taikymas aromaterapijoje
Nuo nudegimų, nuospaudų, vėjaraupių, tymų, lūpų pūslelinės, įpjovimų, vabzdžių įgėlimų ir įkandimų, vabzdžiams atbaidyti, galvos utėlėms naikinti, nuo odos infekcijų, žaizdų, artrito, raumenų skausmų, patempimų, kraujotakos sutrikimų, cistito, šienligės, peršalimo, gripo, galvos skausmų, neuralgijos.
Psichologinis poveikis
Eukaliptų poveikis naudingas tuomet, kai suvokiate, kad metas gyvenime ką nors keisti, bet jaučiatės užstrigę, kai nerandate ramybės, bet nepavyksta judėti pirmyn dėl permainų baimės ir neaiškios krypties. Esant tokios būsenos, viskas ima trikti. Štai tada ir reikia eukalipto – jis grąžins minčių aiškumą ir padės eiti gyvenimo keliu, įveikus baimę bei sutrikimą.
Gerai dera su
kedrų, kiparisų, levandų, citrinų, mairūnų, pušų, rozmarinų, arbatmedžių, čiobrelių eteriniais aliejais.
Patarimas apie saugą
Pritariame Federalinio vaistų ir medicininių gaminių instituto rekomenduojamai maksimaliai dozei: 600 mg; vartojant ant odos – iki 20 %.
Įspėjimas
Paprastai laikoma, kad eukaliptų aliejus nedirgina ir nekelia jautrumo. Visgi alergiškiems žmonėms patartina pirmiausia išbandyti jo poveikį mažame odos plote.
Kitos rūšys
Eucalyptus Camaldulensis, Eucalyptus Dives, Eucalyptus Polybractea, Eucalyptus Radiata.
References
- C. Wildwood “The Encyclopedia of Aromatherapy”, Vermont, Healing Arts Press, 1996
2. R. Tisserand, R. Young, E. M Williamson “Essential Oil Safety. A Guide for Health Care Professionals”, Churchill Livingstone ELSEVIER, 2014
3. S. Curtis “Essential Oils”, AURUM, London, 1996
4. R. Balz “The Healing Power of Essential Oils”, LOTUS LIGHT SHANGRI-LA, Twin Lakes, 1996
5. Л.ГДудченко, Г.П.Потебня, Н.А.Кривенко «Ароматерапия и аромамасаж», «Максимум», Киев, 1999