Natūralūs šimtaprocentiniai eteriniai aliejai, pasižymintys unikaliomis savybėmis, vartojami kaip pagrindinis farmakologijoje, kosmetologijoje, parfumerijoje, aromaterapijoje, liaudies medicinoje vartojamų produktų komponentas. Eterinių aliejų vertingumas – tai jų visiškas natūralumas ir neturėjimas jokio neigiamo poveikio žmogaus organizmui.
Populiariausias eterinių aliejų individualaus vartojimo ir teigiamo poveikio žmogaus organizmui metodas – aromaterapija.
Aromaterapija atsirado praktikoje naudojant eterinius aliejus, pagamintus iš augalų hidrodistiliacijos ar šalto slėgimo būdu, ir turinčius gydomųjų ir profilaktinių savybių užkertant kelią įvairioms ligoms, emociniams sutrikimams ir visų pirma palaikant sveiką žmogaus organizmą. Aromaterapija gali padėti išsivaduoti iš įvairių anomalijų, odos problemų, numalšinant skausmą, negalavimus, reguliuoti emocinę būklę. Aromaterapijos metodai gana įvairūs – nuo patalpų aromatizacijos iki tiesioginio vartojimo. Eteriniai aliejai tiesiogiai veikia nervų sistemą, pašalindami depresiją, melancholiją, liūdesį ar stresą. Šiandien mokslas įrodė, kad eteriniai aliejai pasižymi stipriomis antivirusinėmis, antibakterinėmis, antitoksinėmis, priešgrybelinėmis, raminamomis bei nervų sistemą stimuliuojančiomis savybėmis, taip pat pagreitina žaizdų užgijimą. Augaliniuose aliejuose yra daug naudingų mitybos elementų, hormonų, vitaminų, mineralų, antikūnų.Viena iš žmonių sirgimo priežasčių yra ta, kad mitybos produktai negali tinkamai įsikverbti į ląsteles ir dėl to plinta bakterijos, kurios sukelia toksikozes, mutacijas, o eteriniai aliejai dėl savo ypatingos cheminės struktūros turi unikalią savybę prasiskverbti į ląsteles, jas pamaitinti ir duoti deguonies, suaktyvina ląstelėse deguonies cirkuliaciją ir taip stiprina imuninę sistemą. Taigi svarbiausia eterinių aliejų savybė, duodanti didžiulį teigiamą poveikį žmogaus sveikatai – organizmo ląstelių aprūpinimas deguonimi. Garsus chemikas Otto Varburg apdovanotas Nobelio premija už sąsajos tarp deguonies ir vėžio tyrimų rezultatus. Jis įrodė, kad nei vienas ligą sukeliantis virusas ar bakterija negali egzistuoti esant deguoniui. Vadinasi, visi šie virusai, bakterijos, grybeliai atsiranda tose organizmo vietose, kurios blogai aprūpintos deguonimi. Todėl nereikia stebėtis, kad statistika ir tyrimo duomenys rodo, jog žmonės, kurie sirgdami gripu ir kitomis peršalimo ligomis vartoja eterinius aliejus, pasveiksta 3 kartus greičiau. Visiems žinoma, kad augmenija Žemėje buvo daug anksčiau negu joje pasirodė žmogus. Tai ir nulemia augalų turtingesnį genų kompleksą negu žmogaus organizmo.
Eteriniai aliejai, pro odą prasiskverbę į ląsteles, lyg „primena“ joms sveikų ląstelių funkcijas, ir ląstelės pačios „pasveiksta“. Klinikinių tyrimų duomenimis, eteriniai aliejai sugeba atstatyti ląstelių sveikąsias funkcijas per 7 sekundes. Eteriniai aliejai organizme laikosi 20 min., o suteikę pagalbą, iš organizmo pasišalina nepalikdami jokių pėdsakų ir padarinių. Europos mokslininkai įrodė, kad eteriniai aliejai, veikdami kaip natūralūs filtrai, trukdo organizmo audinių toksikacijai, todėl, jeigu jūs vartodami eterinius aliejus, jaučiate kokį nors diskomfortą, neišsigąskite – tai toksinų, sunkiųjų metalų ir nuodingųjų medžiagų pasišalinimo iš organizmo procesas. Aromatizuojant patalpas, iš eterinių aliejų į orą išsiskiria deguonies molekulės ir neigiami jonai, kurie pasodrina ozoną, užkerta kelią bakterijų dauginimuisi, todėl išnyksta kenksmingi ir nemalonūs kvapai. Eteriniai aliejai dėka savo elektromagnetinių savybių suskaldo kenksmingų cheminių medžiagų molekules, pašalina jas iš oro ir suteikia mūsų organizmui neįkainojamą paslaugą – detoksikaciją. Beje, puikaus eterinių aliejų aromato įtaka organizmui nepranyksta ir tiesiog juos uostant ar aromatizuojant patalpas. Žmogaus uoslė – tai sugebėjimas žaibiškai pranešti organizmui apie pavojų, naudą, atsipalaidavimą ir kt. Taigi, jeigu jūs nenorite naudotis voniomis ar masažu, jūs galite tiesiog pauostyti eterinius aliejus ar jais aromatizuoti gyvenamąsias ar darbo patalpas.Visi eteriniai aliejai turi daugiafunkcinį poveikį organizmui, todėl juos vartodami pasistenkite suderinti jums malonų kvapą ir gydomąsias savybes ir taip sumažinti diskomforto jausmą, jeigu Jums nemalonus eterinio aliejaus kvapas. Eksperimentuokite – vartokite įvairius aliejus ir suraskite efektyvų terapinį poveikį, nes kiekvieno eterinio aliejaus poveikis organizmui yra individualus. Vis dėlto nereikia eterinių aliejų laikyti panacėja nuo visų ligų, ir jeigu jūs rimtai sergate, kreipkitės į gydantį gydytoją ar profesionalų aromaterapeutą.Vartokite tik šimtaprocentinius natūralius aukštos kokybės aliejus, kurie yra visapusiškai išanalizuoti ir kliniškai ištirti. Domėkitės ir skaitykite literatūrą apie aromaterapiją. BŪKITE SVEIKI! NESIRKITE!
ETERINIŲ ALIEJŲ VARTOJIMO BŪDAI
Eteriniai aliejai yra skirti vartoti išoriškai ir jų vartojimo būdų yra daug: vonia, veido ir kūno masažas, sauna, inhaliacija, karšti ir šalti kompresai, probleminės odos ir plaukų priežiūra, aromatinės lempos. Visi eteriniai aliejai vartojami tik praskiesti, nes jų koncentracija labai didelė. Aromatiniai aliejai vandenyje netirpsta, tačiau puikiai tirpsta kituose aliejuose. Eteriniai aliejai kai kuriems žmonėms, turintiems ypač jautrią odą, gali sukelti alergiją. Nors tai ir labai retai pasitaiko, tačiau dėl atsargumo rekomenduojama kelis lašus eterinio aliejaus sumaišyti su nedideliu kiekiu augalinio aliejaus ir padaryti odos testą: paruoštu aliejumi patepti odą riešo srityje. Jeigu per 12 val. neatsiras kokio nors alergijos požymio, aliejų galima drąsiai vartoti. Kiekvieno konkretaus eterinio aliejaus vartojimo paskirtis, būdai ir dozės yra nurodomos jų vartojimo instrukcijoje, pridėtoje prie aliejaus pakuotės. Atidžiai ją perskaitykite ir tiksliai laikykitės tų nurodymų, tačiau būtina laikytis ir bendrųjų pagrindinių 10 saugos sveikatai reikalavimų:
- Nevartoti eterinių aliejų per os.
- Nevartoti neskiesto eterinio aliejaus.
- Eterinių aliejų, esančių kituose preparatuose, kiekis ribojamas iki 3-5%.
- Reikia žinoti, kad kai kuriems aliejams (citrusiniams, bergamočių) būdingas fitotoksinis poveikis.
- Vaikams vartotini tik levandų, ramunėlių ar garais distiliuotų rožių eteriniai aliejai, ne daugiau kaip 1-2 lašai į 10 šaukštelių aliejaus.
- Eteriniai aliejai netirpsta vandenyje.
- Pirmą kartą vartojant eterinį aliejų, būtina atlikti to aliejaus toleravimo testą.
- Jei vartojant preparatą su eteriniu aliejumi buvo sudirginta oda, ją reikia valyti ne vandeniu, o augaliniu (kukurūzų, saulėgražų, sojų) aliejumi.
- Eteriniai aliejai turi būti laikomi sandariai uždarytuose flakonuose, atokiai nuo vaikų ir naminių gyvulių.
- Jei pasireiškė alergija, sudirginimo reakcija, nustoti vartojimą ir ateityje nevartoti reakciją sukėlusio eterinio aliejaus.
Sergantiesiems lėtinėmis ligomis ar alergija dėl eterinių aliejų vartojimo būtina konsultuotis su gydytoju.
VONIOS – maloniausia ir lengviausia procedūra, be to, turinti dvigubą poveikį organizmui: greitas aliejų įsiskverbimas per odos poras ir kvėpavimas garais (inhaliacija). Galimos paprastos vonios, sėdimos vonios, taip pat rankų ar kojų vonios. Kadangi eteriniai aliejai vandenyje netirpūs, prieš pilant į vonią juos reikia ištirpinti stiklinėje pieno, kefyro, jogurto ar grietinėlės, ar valgomajame šaukšte augalinio aliejaus, ar sumaišyti su trupučiu medaus.Eterinių aliejų negalima pilti į karštą vonią, nes jie greitai išgaruos, geriausia vandens temperatūra yra 36-370 C. Rekomenduojama išbūti vonioje 10-20 min. Eterinio aliejaus kiekis priklauso nuo konkretaus aliejaus ir gali būti nuo 6 iki 12 lašų. Prieš vonią reikia nusiprausti po dušu, aromatinėje vonioje jokie prausikliai nenaudotini, nes sumažina procedūros efektyvumą. Po vonios nereikia persipilti vandeniu, o tik lengvai nusišluostyti minkštu rankšluosčiu. Aromatinės vonios procedūras galima taikyti 2-3 kartus per savaitę.
MASAŽAS eteriniais aliejais kaip ir vonia duoda dvigubą poveikį: pats masažas – daugelio ligų gydymo metodas ir – eterinio aliejaus įsiskverbimas į organizmą per odą. Turėdami rimtų sveikatos sutrikimų kreipkitės į profesionalų masažuotoją, o atpalaiduojamąjį masažą galite ir patys atlikti. Ant kūno visi eteriniai aliejai tepami tik atskiesti! Namų sąlygomis atliekant masažą kaip pagrindinį aliejų geriausiai naudoti kukurūzų, sojų ar alyvų aliejų. Į 20 gramų pagrindinio aliejaus dedama nuo 3 iki 9 lašų eterinio aliejaus pagal jo rūšį.
INHALIACIJA – vienas iš seniausių efektyvus persišaldymo ligų gydymo metodas. Anksčiau inhaliacijoms buvo naudojami eukaliptų ir kėnių aliejai, šiandien yra daug ir kitų eterinių aliejų gydant viršutinių kvėpavimo takų uždegimą, bronchitą, sinusitą, astmą, gripą ir kt. Į indą įpilama 1 litras karšto (bet ne verdančio) vandens, įlašinama nuo 2 iki 5 lašų eterinio aliejaus (dozė priklauso nuo konkretaus eterinio aliejaus rūšies). Palenkti galvą ties indu, užsidengti rankšluosčiu, kad neliktų tarpo orui praeiti, užsimerkti ir kvėpuoti garais. Inhaliacijos procedūros trukmė 5-10 minučių. Galima daryti 30 sek. pertraukas, tuo laiku pakvėpuoti oru ir išsišnirpšti nosį. Ši procedūra tinka ir kaip valomoji veido priemonė.
KOMPRESAI – šalti ir šildomieji. Šildomieji kompresai padeda sergant reumatu, artritu, skaudant dantį ar ausį. Šalti kompresai dedami esant minkštųjų audinių traumoms, sąnarių ar kitokiems pabrinkimams, sukeltiems uždegimo. Kompresams naudojamas didelis gabalas flanelės arba minkštas rankšluostis. Į 200-300 g vandens lašinama nuo 2 iki 8 lašų eterinio aliejaus (priklauso nuo konkretaus aliejaus). Audinys įmerkiamas į skystį, nuspaudžiamas ir uždedamas ant skaudamos vietos. Šildomasis kompresas padengiamas kompresiniu popieriu, šiltu audiniu ir užfiksuojamas tvarsčiu. Šildomojo kompreso trukmė – 2 valandos. Šaltas kompresas fiksuojamas tvarsčiu ir laikomas 10-20 minučių.
AROMATINĖ LEMPA – tai žvake kaitinamas molinis, metalinis ar stiklinis indas, į kurį įpilamas vandens ir eterinio aliejaus mišinys. Garuojant aliejaus molekulės išsisklaido ir aromatizuoja bei drėkina patalpų orą. Eterinio aliejaus garai ne tik pašalina nemalonius kvapus (cigarečių, naminių gyvūnų) ir teigiamai veikia žmogaus psichoemocinę būklę, bet ir dezinfekuoja orą. Į 50-100 g vandens (priklauso nuo indo talpos) įlašinama 1-2 lašai eterinio aliejaus (5 m2 patalpų ploto).